Wonder Workshop / Cue

Share on Social Networks

Share Link

Use permanent link to share in social media

Share with a friend

Please login to send this document by email!

Embed in your website

Select page to start with

8. www.facebook.com/groups/robootikakoolis

2. August 201 9

1. Cue õpetajajuhend Kuidas alustada Anneli Mõtsmees , Lohkva Lasteaia õppealajuhataja

3. Cue – kes sa oled? Wonder Workshop’i toodetud Dash ja Dot on saanud oma perekonda täienduse nutika robot i Cue moel. Cue on justkui Dashi ja Doti vanem vend. Talle saab valida neljast erinevast avatarist just sulle sobiva iseloomu ja eneseväljendusstiili. Cue sobib lapsele alates vanusest 11+, sest tema kasut amiseks on vajalik mõningane inglise keele oskus. Eelnev Dashi kasutamise kogemus tuleb kasuks, kuid samas sobib Cue vanemale lapsele ka esmaseks Wonder Workshopi robotiks. Oma ehituselt on Cue Dashiga sarnane. Tal on kolm kaugusandurit, programmeeritavad LED tuled ja nupud, IR vastuvõtja ja saatja (teiste robotite tuvastamiseks), kaks mootorit ja enkooderid (rataste täpse liikumise kontrollimiseks), pea pööramiseks ja kallutamiseks mootor ning pöördenurga andur (potentsiomeeter), güroskoop, kiirendusandur, mikrofonid, kõlar, kuus LEGO klotsidega sobivat ühenduspesa ja Bluetooth.

5. Rakendus CUE Cue rakendus sisaldab endas mitmeid Dashiga kasutatavate rakenduste funktsioone. Cue rakenduses on koos nii Wonder kui ka Blockly rakendustega sarnased programmeerimis e võimalused , seetõttu on varasemalt Dashi ja Doti kasutanud lapsel lihtne üle minna Cue ka sutamisele. Rakendus sisaldab erinevaid väljakutseid ja mänge, mille kaudu saab roboti funktsioone tundma õppida. Ühendades roboti rakendusega, näeb koheselt roboti aku taset, saab panna talle oma nime ning reguleerida roboti hääle tugevust. Advance seade te alt saab valida, kuidas robot sisselülitamisel käitub, kas on vaikne või liigub ning määrata aja, kuna ta ennast välja lülitab nii laadimise ajal kui ka ilma laadimiseta. Peale roboti seadistamist avaneb Chat ehk vestluse osa rakendusest, kus Cue tahab kasutajaga suhelda. Ta teeb nalju ja laseb ka endaga erinevaid ülesandeid ja mänge teha , mille leiad märgi „ ? “ alt paremas ülemises nurgas. Cue roboti vestlusliides sisaldab 30 000 vastusrepliiki ja tema sõnavara ületab 170 000 sõna. Seal on kolm suurt su htlusteemat – Mis on uut ? , Mängud ja roboti juhtimisega seonduvad ülesanded.

4. • Cue roboti k omplektis on USB laadimisjuhe ning kaks LEGO ja Technic klotsidega sobivat ühendust. Cue erinevus Dashist ilmneb kõigepealt väljanägemises – Cued saab valida kas mehiselt musta või elegantset valget värvi. Cue pea peal olevad 3 nuppu on märgistatud geomeetriliste kujunditega – ring, ruut ja kolmnurk. Cue robotiga saab kaasa laadimisjuhtme ning roboti külge pa igaldatavad legohoidjad. Lisatarvikutena on võimalik soetada joonistamiskomplekti , laskmisvahendit Blaster ja h aaratsi . Esmakordsel sisse lülitamisel ole valmis emotsionaalseks kohtumiseks. Cue asub kohe suhtlema ja annab ise teada, mis täpselt temaga teha saab. Mäng “Vajuta õiget nupp!” Ilma rakendusega ühendamata saab Cuega mängida mängu – Vajuta õiget nuppu! Robot ise selgitab mängu reegleid ja seejärel algab mäng. Robot vilgutab nuppe erinevas järjekorras ja mängija peab neid samas järjekorras vajutama. Vahepeal annab Cue vahvaid kommentaare mängu kulgemise kohta. Mäng läheb järjest keer ulisemaks, sest nuppude seeriad pikenevad ja lisaks hakkab robot pead keerama ja eest ära sõitma. Tõeliselt lõbus ajaviide! Rakendused Cue programmeerimiseks läheb vaja nutiseadet (Apple iOS, Android, Kindel, Chromebook , Windows 10, täpsemalt saab uurida siit ) ja CUE rakendust .

7. Igal robotil on pakendis kaasas USB laadimisjuhe, mida tuleb laadimiseks kasutada. Laadimiseks tuleb juhe ühendada kas arvutiga või siis kasutada laadimisjaama. Robotite kasutamise olulised reeglid Oma kogemusele tuginedes soovin välja tuua mõned reeglid, millele tuleks ka laste tähelepanu pöörama. 1. Robotite tootja on täheldanud, et nende väline kest on suhteliselt tugev, kuid siiski tuleks jälgida, et nad ei kukuks kõvale pinnasele. 2. Robotid ei kannata vett. Puhastamiseks tuleb kasutada pehmet ja veidi niisket kangast. 3. Cue kasutamiseks sobib kõva ja sile põrandapind, sest vastasel juhul võib rataste vahele sattuv mustus (tolm, liiv jne) kahjustada rataste lii kumise täpsust ja mehhanisme. 4. Cue ́id tuleb tõsta alati kehast, nagu kassipoega, sest peast tõstes võib roboti kaela mehhanism saada kahjustada. Kasutatud materjalid : • Alustusjuhend Soovitused: • Rahvusvaheline robootikavõistlus Wonder League Robotics Competition (WLRC) • Ingliskeelsete tunnikavade kogumik • Õpetajate Youtube videokanal abistavate juhendmaterjalidega Liitu Facebook i kasutajagruppidega , et püsida kursis uusimate robootika ja STEAM oskusi arendavate vahenditega, saa tuge ning osale vestluses . Jaga grupis oma õpilugusid ja kogemust või küsi teistelt õpetajatelt nõu. • Robootika lasteaias www.facebook.com/groups/robootikalasteaias • Robootika koolis

6. Rakenduse vasa k ust ülemisest nurgast saab valida endale profiili pildid ja lisada nime. Profiili alt saab valida rakenduse erinevaid sisusid: • Lobby – avavaade rakenduse sisule; • Ch at – otsetee vestluse aknasse; • Wonder ja Code – mõlemate valikute alt jõuab erineva meetodiga programmeerimise alustamise väljale, kus saab õppida erinevate funktsioonide kasutamist ja luua oma programme. Code annab võimaluse luua programmi plokkidena kui ka JavaScript is , mis võimaldab programmiloojal edasi areneda järgmisele tasemele. Plokkide ja Java Scripti vahel vahetamine käib vaid ühe nupuvajutusega. • Control – avaneb roboti juhtimise pult sarnaselt Dashi Wonder ja Go rakendustele. Control võimaldab roboti sõitu juhtida, muuta roboti LED tulede nägu ja värve ( erinevad tuled saab panna erinevat värvi ) , salvestada oma helisid 10 erineva numbri alla, mängida sensoritega ning kasutada lisaseadmeid laskmisvahendit ja haarat sit . Vajutades rakenduse paremas ülemises nurgas „ ! “ märgile avaneb uudiste ja nõuannete menüü. Rakenduses saab sisestada eelnevalt tootja poolt loodud programmide võtmeid, kuid oma programmist võtit genereerida ei saa, nii nagu saab seda teha Dashi ja D otiga. Tootja on loonud ka rakenduse CUE EDU, mis sobib vaid Win10/Chromebook seadmetele ja mida on hea kasutada klassis, kus on rohkem Cue roboteid. Cue on robot, mis haarab teismelise eas lapsel huvi, paneb silmad särama ja loovalt mõtlema! Robotite laa dimine Cuel on laetav aku, mis töötab järjest umbes 1,5 - 2 tundi. L aadimisaeg 60 - 90 minutit.

Views

 • 2848 Total Views
 • 2136 Website Views
 • 712 Embeded Views

Actions

 • 0 Social Shares
 • 0 Likes
 • 0 Dislikes
 • 0 Comments

Share count

 • 0 Facebook
 • 0 Twitter
 • 0 LinkedIn
 • 0 Google+

Embeds 5

 • 28 insplay.eu
 • 17 51.83.143.171
 • 348 www.google.com
 • 72
 • 5 uus.insplay.eu